Как Android-смартфонът да работи все едно е чисто нов
С времето всеки смартфон започва да работи по-бавно. Причините за това могат да бъдат вируси или други вредоносни програми. Дори да следим изкъсо работата на устройството, влошаването й е въпрос на време. В този случай не е задължително да влизате в магазина за приложения, за да свалите различни програми за чистене и оптимизатори.
Достатъчно е да направите няколко неща, които зависят от вас, за да може смартфонът ви отново да заработи бързо – точно толкова, колкото през първия ден, в който го извадихте от опаковката му.
За да „обновите“ старото устройство като начало пробвайте да направите няколко прости манипулации. Така ще установите колко много може то.
1/ Време е за изтриване на ненужни приложения
Тези приложения може да бъдат и сред инсталираните по подразбиране. Някои от тях са загубили своята актуалност и си струва напълно да бъдат изтрити. Те заемат място както в паметта, така и на екрана с приложенията. Освен че не помагат за подредбата, те може да влошават и индексацията при търсене, правейки я по-бавна.
Може сами да разгледате кои приложения използвате най-рядко или изобщо не. Има едно приложение Google Files Utility, което ще ви е от полза. То ще ви покаже кои приложения не сте използвали повече от 4 седмици. Ще предложи списък, сред които ще са програмите, което може да изтриете, без това да ви коства комфорт. Това е така, тъй като въобще не ги използвате.
2/ Следете приложенията, които разреждат батерията. Особено във фонов режим
Много програми, ако може така да се каже, „работят дори когато не работят“. Те следят геолокацията или други параметри.
За откриването на тези „престъпници“ има няколко начина. В настройките на батерията може да видите кои програми „изяждат“ най-много от заряда й. Ако не използвате съответния нарушител, то може да го изтриете.
След това влезте в раздел „Мрежи и интернет“. Прегледайте какво се случва при трафика.
3/ Избавете се от дразнещите уведомления
Чували ли сте за Push-уведомления? Те са удобни понякога, но може силно да повлияят върху производителността и то в негативен план. Повечето приложения ни изпращат уведомления, а дали са ни необходими? Освен това ни разсейват в най-неподходящи моменти.
Оставете само най-важните уведомления – от рода на електронна поща, смс, някои социални мрежи. Останалите изключете.
4/ Почистете хранилището
Повечето смартфони в наши дни се предлагат с памет 32 GB и дори повече. Изключение правят някои бюджетни модели, те на борда си имат по 16 GB. Един от начините да „рестартирате“ устройството, за да заработи по-бързо, е като прочистите излишните файлове от хранилището.
Използвайте услуги като Google Photos, DropBox или OneDrive, за да прехвърлите съдържанието.
5/ Използвайте „олекотените“ версии на приложенията
Много програми, сред които Facebook и Twitter, предлагат Lite-версии. За по-старите модели смартфони това е истинско спасение. Те черпят по-малко от мощността на устройствата и предлагат всички най-важни функции.
Източник на снимките: nokia.com, sonymobile.com,