Нов тип батерии удължава работата на смартфона 8 пъти
Този тип новини са истинска радост за потребителите на смартфони. Представете си каква промяна ще настъпи в начина, по който взаимодействате с устройствата, ако те не изискват постоянно зареждане.
Учени под ръководството на лауреата на Нобелова премия по химия от 2015 г. Роберт Грабс създадоха нов тип батерии, базирани на флуорид, които позволяват да се удължи работата на устройствата 8 пъти. Описанието на откритието бе публикувано в специализираното издание Science.
В литиево-йонните батерии, поставени в повечето устройства на пазара, положително заредени катиони на литий Li2+ се използват в качеството на химическо „бутало“ за провеждане на електрически заряд през контур.
При пълно зареждане катионите се намират в анода на батерията, а щом мрежата се отвори, протичат в катода. При това възниква електрически ток, който позволява на устройството да работи.
Защо автономната работа на смартфоните скоро няма да се промени
Химическото бутало може да работи и в обратна посока – отрицателни йони, например флуорид, са способни да създадат достатъчно напрежение за провеждане на електрони през проводник.
До този момент флуорид не е използван в батерии, тъй като при работата му се постига нагряване до много висока температура – 150 градуса. Изследователите са открили решение на проблема. Те са намерили разтворител на електролит, който позволява на анионите на флуорида да се смесват с електрони при стайна температура.
Кога устройство, базирано на тези батерии, ще се появи на пазара засега не се знае. Учените пропускат да споменат това.
По-рано японската компания TDK създаде миниатюрни батерии за носими устройства и смартфони. Те издържат до 1 хил. цикъла презареждане и са по-безопасни, сравнено с традиционните литиево-йонни батерии.
Източник на снимките: pixabay.com