Защо не бива да се използва смартфон с разбит екран?
В наши с проблема разбит екран на телефона се е сблъсквал на практика почти всеки. Разбира се, ако екранът е станал като паяжина, то всеки би побързал да го замени. Но когато, образувалите се цепнатини са едва забележими, никак не повлияват работата на устройството, единици им отдават значение. Оказва се, че е голяма грешка да продължите да боравите със смартфон с разбит екран.
Защо ситуацията е опасна?
Екранът може внезапно да спре да работи
За да намали дебелината на телефона и да постигне висококачествено изображение, съвременният производител вгражда сензорен панел в защитното стъкло, а матрицата се разполага на минимално разстояние, като не се оставя място за въздушен слой. С цяло стъкло нещата са наред, но малка цепнатина само за няколко седмици може значително да се разрасне. Може да започнат да падат парченца стъкло. Съответно ще спре да работи сензорният панел.
Не е изключено да пострада вътрешността на телефона
Процесор, батерия и други компоненти на устройството се намират на минимално разстояние едни от други. Разбитото стъкло може да провокира повреда отвътре. Първият удар е насочен към матрицата, следват останалите компоненти, които ще се трият, блъскат един с друг и т.н. Именно поради това отлагането на ремонта може да ви струва по-скъпо.
Счупеният екран е опасен за вас
Парченца от стъклото може с лекота да порежат пръста ви, когато боравите с устройството. Цепнатините пречат нормално да се чете текста, причинявайки вреди на зрението. Изследователи са доказали, че счупеното стъкло по-активно пропуска излъчваната от устройството радиация.
Водата – враг номер едно
За да не повреди водата вътрешността на смартфона, производителят поставя специални уплътнения. Когато стъклото е счупено, тази мярка става безполезна.
Не забравяйте, че вода има и във въздуха. Поради това дори и да докосвате екрана само със сухи ръце, не е изключено влагата да навлезе през корпуса.
Ако влагата достигне до платката, ще започне процес на ръждясване.
Какво да направите?
Ако не можете да отидете в сервизен център възможно най-бързо, то използвайте:
– Защитен калъф или стъкло;
– Водонепроницаем калъф.
Източник на снимките: pixabay.com